İş Sağlığı ve Güvenliği

Alev Geciktirici İş Elbiselerine Neden İhtiyacınız Var?

Tehlikeli bir ortamda çalışırken güvende kalmanın bir yolunu mu arıyorsunuz ? Öyleyse, alev geciktirici iş kıyafetleri tam size göre olabilir. Birçok işçi bu takımları ateşe ve ısıya dayanıklı özel malzemelerden yapıldıkları için seçiyor. Ama neden bu tür bir korumaya ihtiyaçları var? Ve bu tür giysiler giymenin başka yararları nelerdir? Bu yazımızda alev geciktirici iş kıyafetlerini seçme ve kullanma hakkında bilmeniz gereken şeyleri ele alacağız .

Alev Geciktirici İş Kıyafetleri Giderek Daha Popüler Hale Geliyor!

Alev geciktirici kıyafetler giderek daha popüler hale geliyor. Bunun nedeni, pek çok kişinin mesleğinde ihtiyaç duyduğu ateş ve sıcağa karşı koruma sağlayabiliyor olmaları başlıca sebep olabilir.

Neden alev geciktirici bir iş giysisine ihtiyacınız var ? Pekala, hemen söyleyelim:

Nedenmiş?

 • Yangın güvenliği: Doğru kıyafetleri giymiyorsanız, bir yangına müdahale edemez, yangın riski taşıyan ortamlarda güvende olmayı bekleyemezsiniz.
 • Artırılmış güvenlik: Alev geciktirici iş kıyafetleri giymek, yangın veya diğer acil durumlarda meydana gelebilecek yanıklara, yüksek ısı ve diğer yaralanmalara karşı koruyarak genel güvenliğinizi arttıran önemli unsurlardır.
 • Azalan yaralanma riski : Alev geciktirici kıyafetler giymek, insanların düzenli olarak çalıştığı/yaşadığı binadan/alandan kaçmadan önce uygun tahliye prosedürleri için zamanın olmadığı acil bir durumda bıçak veya cam kırıkları gibi keskin nesnelerden kaynaklanan yaralanma risklerini azaltır. Dizüstü bilgisayarlar gibi elektronik eşyaların yanmasıyla oluşan alevlere, ısı kaynaklarına herhangi bir koruma tedbiri olmadan doğrudan maruz kalmak, kişide ciddi yanıklara neden olabilmektedir. Bu gibi elektronik ekipman alevlerinin veya elektronik aletlerin aşırı ısınması kaynaklı patlamaları nedeniyle uçuşan yakıcı parçaların, zarar vermemesi adına da muhakkak kullanılmalıdırlar. Böylelikle alev geciktirici bir iş giysisi kullanıcısı benzer durumlarda yaşanabilecek yaralanma risklerini en aza indirmiş olur.

Alev Geciktirici İş Kıyafetleri Bana Nasıl Yardımcı Olur?

Alev geciktirici iş kıyafetleri bana nasıl yardımcı olur?

 • Sizi ateşten korur. Aleve dayanıklı bir elbise giyiyorsanız ve etrafınızda bir şey tutuşursa, koruyucu elbiseniz cildiniz ile herhangi bir alev veya ısı arasında bir bariyer oluşturacaktır. Bu yanıkları önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Yüksek dirençli ve uygun yapıda olan çeşitleri, sizi kimyasallar veya elektrik (elektrik arkı) gibi diğer tehlikelerin neden olduğu yanıklardan korur.
 • Ayakkabı, önlük, pantolon, eldiven vb. kendi kişisel koruyucu ekipmanlarını giymiş kişiler, bir başkasının yanlışlıkla neden oluğu bir yangında, işte veya evde benzer bir olay meydana geldiğinde, iş arkadaşlarının veya aile üyelerinin korunmasına/kurtarılmasına da yardımcı olur. Kurtarmalarda kullanılan önemli giysilerdir.

Alev Almaz İş Elbisesi Kullanmanın Başka Faydaları Var Mı?

Alev geciktirici iş elbisesi kullanmanın birçok faydası vardır. En önemlilerinden bazıları şunlardır:

 • Yanık, yangına maruz kalma ve duman soluma riskinizi azaltır.
 • Kulanıcıyı Isı ve alevlere karşı korur.
 • Asitler veya alkaliler gibi cildinizle temas ettiğinde ciddi zararlara yol açabilecek zararlı kimyasallara karşı koruma sağlar. Bu nedenle, bu maddelerin maruz kalınabilecek ortamlarda çalışırken koruyucu giymek çok önemlidir, çünkü bu tip kazalar normal giysileri çok hızlı bir şekilde yakan eriten türdendir.
 • Kıvılcımların doğrudan size temas etmesini önler, elektrik çarpmasına karşı koruma sağlar ( giyeceğiniz uygun kıyafetler, sizi elektrik kaynaklı yaralanmalara karşı korur).
 • Alev geciktirici bir iş kıyafetlerinin uzun vadede size tasarruf sağlayabileceklerini de unutmamak önemlidir. İyi bir alev geciktirici koruyucu kıyafet, standart olan herhangi bir koruyucu kıyafetten daha uzun süre dayanır, bu nedenle yenisine olan ihtiyacınız uzun zaman alır ve sürekli satın almak zorunda da kalmazsınız.
 • Çalışanlarınız yangınlarda ve diğer tehlikeli durumlarda çalışırken bunları kullanırlarsa yaşanabilecek bir iş kazası sonucu görebilecekleri maddi/manevi zararları, yaralanmaları önleyebilir ve kendilerini zarar görmekten koruyabilirler.
 • Alev geciktirici iş kıyafetleri, çalışanlarınızı ve ailelerini, şantiyede veya evde ev işleri yaparken (bahçe işi gibi) yangınlardan veya diğer kaza türlerinden korumanın harika bir yoludur. Bu, kendiniz veya sizin için, çalışan başka biri için, yatırım yapmaya değer bir şey gibi görünüyorsa, her şeyin yolunda gitmesi adına tedbir almanız elzemdir.

Alev geciktirici iş kıyafetleri, yanıcı malzemelerle çalışan herkes için mükemmel bir seçimdir. Kendinizi ateşten ve sıcaktan koruma yeteneği, ne olursa olsun incinme veya yaralanma endişesi duymadan yola devam edebilmenizi sağlamaya yardımcı olur. Özellikle bir şeyler ters gittiğinde, yardımın yeterince hızlı gelmeyebileceği uzak bir bölgede çalışıyorsanız, bu gibi tedbirleri almanız çok çok daha önemlidir.

Herkesin güvenli ve korunaklı çalışma alanlarının önemini kavradığı bir gelecek dilediğiyle!